ג’ספר Jasper

מראה: אבן קוורץ אטומה המתהווה בגושים. אחת האבנים העתיקות ביותר הידועות לאדם. מופיעה במבחר צבעים: כתום, אדום, חום- צהוב, ירוק, אפור וכחול. וכן שילובים של שני צבעים או יותר. מקור השם בשפה היוונית ופירושו “אבן מוכתמת”. ישנם סוגי ג’ספר המשלבים מספר צבעים שהם בעלי ייחודיות אנרגטית כמו: ג’ספר עור-הנמר (לפרד-סקין), ג’ספר דלמטי, ג’ספר התמונה (פיקצ’ר ג’ספר), נחשבת לאבן ה”ישפה” מחושן הכהן הגדול ומזוהה עם שבט בנימין. נפוצה מאד ולא יקרה יחסית. במחיצה זו מוצגים הבולטים מבין סוגי הג’ספר הרבים הקיימים.

מידע גימולוגי: היא אבן קוורץ אטומה העשויה להכיל אחוז גבוה יחסית, עד 15-20% של תכלילים שונים ומינרלים שנותנים לכל אחת מאבני הג’ספר את המראה הייחודי שלה. ההרכב הכימי: SiO2 שילוב של סיליקה וחמצן. הקשיות הממוצעת 7 בסולם של 1-10. משקלה הסגולי הממוצע 2.65 גרם לסמ”ק. מבנה ההתגבשות  הקריסטלי הקסהגונלי-משושה שאינו מתבטא במראה החיצוני. ניתן למצוא מרבצים שלה בכל העולם, בעיקר ברוסיה, הודו, דרום וצפון-אמריקה ואירופה המרכזית.

תכונות כלליות (מתאימות לכל אבני הג’ספר): מחברת לטבע והאדמה ומצוינת לאיזון כללי פיזי ומחשבתי. בדרום אמריקה נוהגים להשתמש בה בטקסים שונים שעיקרם פנייה אל הטבע להורדת גשם או מציאת מי-תהום.  מחזקת רוגע רגשי ותחושה של בטחון. כל אבני הג’ספר עוזרות להקל על לחץ רגשי ומצוינות להגנה אנרגטית. בנוסף, הן תומכות באיזון בין הגברי לנשי (יין ויאנג) ובחיבור מאוזן והרמוני בין הגוף הפיזי לרמות המעודנות יותר.

שימוש פיזי: מעודדת איזון מינרלים וויטמינים בגוף הפיזי. מסוגלת לספוג אנרגיות שליליות של העונד אותה. יש לשים לב שתוך כדי כך היא עשויה לדהות ולאבד מצבעה. אם עושים איתה עבודה אינטנסיבית יש לדאוג לנקותה בתדירות גבוהה וכן לא לשכוח להטעין אותה בשמש.

ג’ספר אדומה/כתומה: מזכירה בתכונותיה את הקרנליאן בכך שממריצה ועוזרת לממש  דברים בפועל. ההבדל העיקרי הוא באיכות האנרגטית: בעוד שהקרנליאן מבטאת אנרגיה נשית מעודנת, מתדרת הג’ספר האדומה-כתומה אנרגיה גברית צפופה ומעשית יותר. מקושרת לצ’קרת הבסיס ומסמלת חיבור לאדמה, כוח-חיים בסיסי והגנה מפני אנרגיות שליליות. מצוינת למצבי דלדול אנרגטי וטובה ללוות מדיטציה.  עושה איזון כללי למערכת האנושית ומצוינת כ”רפואה מונעת”. מגבירה חושניות ומאזנת את החשק המיני, בעיקר כשהוא נמוך. במקביל מגבירה את המוטיבציה והחשק ליצור בהיבט המקצועי. עוזרת להלחם בשגרה, ולהמשיך לתפקד באותה התלהבות כמקודם. בפיזי: מתאימה לשמירה על הבריאות ומגבירה את החוסן והסיבולת של הגוף הפיזי. מאזנת את צ’קרת הבסיס ומחזקת את הקרקוע. מזרזת החלמה ממחלה.  

ג’ספר חומה-צהובה: מהדהדת לתדרים של הצ’קרה התחתונות, מחזקת באופן ישיר את הקרקוע. מעודדת את התחושה שקיים “בסיס יציב וחזק”, תנאי הכרחי לכל דרך התפתחותית, פיזית או רוחנית.

ג’ספר ירוקה: מחברת אל התדר הירוק המרפא של הצמחייה. טובה כאבן הגנה לגוף  הרגשי. יכולה לתמוך כשמרגישים מאוימים, בין אם זו תחושות סובקייטיביות ובין אם אלה דברים שאכן קורים בפועל. מבחינה מקצועית מתאימה לאנשים שבמסגרת עבודתם עובדים עם טבע וצמחיה ובשמירה על איכות הסביבה.

ג’ספר כחולה: יחסית פחות נפוצה. מצוינת לתקשור ומדיטציה. שמשה בשבטים אינדיאנים מסוימים לטקסים של התחברות למימדים גבוהים, אלים ורוחות קדושים.

ג’ספר ורודה: מצוינת להגנה. מגינה בעיקר מפני אנרגיות שליליות שעלולות לחדור לצ’קרת הלב. עוזרת לפזור אנרגיות בצורה מאוזנת בגוף ולרכך מבוכה והתנגדויות. מבחינה פיזית: טובה לאיזון הריאות ולדלקת ריאות וכן לאלרגיה לשינויי מזג-אוויר.

ג’ספר התמונה (פיקצ’ר ג’ספר):  מוצאה מארה”ב. הצבעים שמאפיינים אותה: אפור, צהוב, קרם, חום וטורקיז. ניתן לראות בה תצורות בצבעים מרהיבים שיוצרות תמונות שונות,בעלות משמעויות סימבוליות. מאפשרת להתייחס למצבים בצורה “יצירתית”, מתאימה לאלה שרוצים ליצור בצורה מודעת את תמונת המצב הרצויה להם. עוזרת להעלות כלפי מעלה רגשות חבויים, שליליים וחיוביים. בהיבט הפיזי מתאימה בעיקר למערכת העיכול, לאיזון המערכת החיסונית וכן לבעיות עור שונות.

ג’ספר פיקסו (פיקאסו): מגוונת בצבעיה אך מופיעה לרוב בגווני אפור ושחור. נקראת על שם הצייר הידוע “פבלו פיקאסו” מאחר ומופיעות עליה דוגמאות של קווים ושרטוטים וצורות גיאומטריות לא סימטריות המזכירות את הסגנון שלו. יש הקוראים לה “שיש פיקאסו”. בעלת יכולת לחבר את המשתמש בה לכשרונות אומנותיים הקיימים בו. עוזרת להעלות על פני השטח יכולת ופוטנציאל מכל הסוגים שקשה להגיע אליהם. עוזרת לשמור על צלילות מחשבה ושליטה עצמית, מגבירה תחושת כבוד כלפי העצמי והזולת.

ג’ספר עור-הנמר (לפרד-סקין או לאופרד-סקין): שילובים של לבן, צהוב, זהב חום, ורוד ושחור בדוגמאות של כתמים ומעגלים שיוצרות מראה של עור-נמר.  טובה לתחילת דרך של מודעות. משתמשים בה בתהליכים שאמאניים שבאים מהמסורת האינדיאנית. מגבירה את היכולת לקחת אחריות בתחומים שונים ואת המודעות מתי זה נכון. מעודדת יצירתיות וטובה לאלה שעיסוקם באסתטיקה חיצונית כמו מעצבי אופנה, תפאורנים וסטייליסטים למיניהם. אחת האבנים הטובות ביותר לטיפול בבעיות עור שונות. מעודדת ניקוי הגוף מרעלים, ומשפרת ריחות גוף לא-נעימים.

ג’ספר האוקיינוס (אושן ג’ספר): יש עליה תצורה מדהימה של כתמים ודוגמאות בפסים ועיגולים בורוד, ירוק, לבן, שנהב ובז’, לעיתים העיגולים מוקפים במסגרת בעלת צבע שונה. התגלתה במרבץ בודד בחוף מדגסקר שמכוסה חלקית במים (בזמן גאות) וניתן היה להגיע אליו רק בזמן השפל. התמונה הראשונה שלה התפרסמה ב-1922 אך אף אחד לא ידע היכן ניתן למצוא אותה. בשנת 1997 התפרסמה תמונה שהציגה  ג’ספר מדהים ביופיו בעל צירופי צבעים ייחודיים שגירה את דמיונם של אספני קריסטלים. לאחר הפרסום המחודש של התמונה נערכו חיפושים רבים  באיזור. לאחר מאמץ לא קטן התגלה על קו המים באחד החופים מרבץ של אושן-ג’ספר מדהימה ביופייה. הגילוי התרחש בשנת 2000, כמעט 80 שנה לאחר שתמונת האבן נחשפה לראשונה. תכונות אנרגטיות: אבן מרגיעה שעוזרת ללוות התפתחות רוחנית ורגשית. נותנת הגנה ספציפית נגד “עין-הרע”. עוזרת לאוחז בה לאהוב יותר את עצמו ואת הזולת. דוגמת העיגולים המופיעה עליה היא סימבול למחזוריות החיים והטבע. ניתן לצרפה לתהליכים טיפוליים המלווים בנשימה מעגלית (ריברסינג). בהיבט הפיזי: טובה לניקוי-רעלים, להפחתת ריחות-גוף חזקים והרגעה של מערכת העיכול.

ג’ספר נוף: מדהימה ביופיה, המראה הוא של ציור אמנות אבסטרקטי בו משתלבים זה בזה כתמים גדולים בכל צבעי הקשת. מחברת ליופיו הנשגב של הטבע ויותר מכל ג’ספר אחרת מגבירה את היצירתיות לסוגיה.

ג’ספר יערות הגשם (ריינפורסט): ירוקה עם דוגמאות יפהפיות בחום, כתום, קרם ולבן. מחברת בצורה ישירה ועוצמתית לכוחו העצום של הטבע ולירוק המרפא של הצמחייה, מאזנת את הנשימה והריאות הפיזיות. מביאה אנרגיה של התחדשות ולבלוב.

ג’ספר דלמטי: נקודות שחורות על רקע לבן במראה המזכיר כלב דלמטי. עוזרת לראות את האמת כפי שהיא ולהתפכח מאשליות, להביט בצורה חזקה ואמיתית אל תוך הנפש ולראות את היתרונות והחסרונות. מייצגת ותומכת בנאמנות ומערכות יחסים ארוכות-טווח מכל סוג. יכולים להעזר בה אנשים שמתקשים במערכות יחסים. מחזקת את חוש-ההומור ועוזרת להכניס קלילות לחיים ולכן טובה לאנשים “כבדים” שקשה להם לשמוח. עוזרת לסיוטי-לילה ודכדוך. טובה לטיהור מערכת הדם ושחרור הגוף מרעלים ומעודדת יצירה וחידוש של תאים ואיברים פיזיים.

ג’ספר מוקייט (מוקקייט): אבן מרהיבה ומגוונת בצבעיה שמוצאה מאוסטרליה. משלבת תצורות מרהיבות של חום וצהוב יחד עם סגול, ורוד, אדום ולבן. מבחינת שימושיה האנרגטיים מספקת איזון נפלא בין פנים וחוץ, ומחברת בין חוויות פנימיות לבין המימוש שלהן במציאות הפיזית. עוזרת להגביר את הרצון והצורך בהרפתקנות ובו בזמן עוזרת להרפתקן להרגיש מאוזן ומחובר לעצמו. עוזרת לקבל החלטות ולהתגבר על דילמות. נותנת חיזוק כללי לגוף הפיזי. מקיה על כאבי ‘הרניה’ (שבר/בקע ברקמה הרוחבית התחתונה של הגוף).

ג’ספר פנסי:  הרקע הוא בהיר (לבן, קרם או צהבהב) עם תצורות מעוגלות בגוונים יפהפיים של סגול בהיר, ירוק ואפור. המראה תואם לשם: היא אבן מסוגננת ומהודרת עם אנרגיה שמשדרת פשטות: עוזרת להתנהל בצורה הטובה ביותר בתוך שגרה ולאהוב את מה שיש. עוזרת להתחבר לחיים  הפיזיים ולחיות את הרגע. אפשר לכנותה “אבן הפרופורציות” מאחר ועוזרת לכל דבר וסוגיה בחיים לקבל את ההתייחסות המתאימה לו ו”ליפול למקומו”.

ג’ספר ריינבו: כך נקראות אבני ג’ספר שאור נשבר בתוכן ונותן תצורה של שלל צבעים.  תופעת ה”ריינבו” מעניקה לג’ספר תוספת עוצמה, היא מחזקת את הגוף הפיזי ומוסיפה כוח חיות בנוסף לקיים, בו זמנית יש לה השפעה מרגיעה על הרגשות והיא מסייעת לפרוק מתחים.