גלנה Galena

תיאור ומראה: אבן עתיקה בצבע אפור בהיר, הידועה גם בשם גלנית או נציץ העופרת. מרבים להתבלבל חיצונית בינה ובין ההמטייט שגם היא אפורה אך הגוון שלה נוטה לכיוון שחור, בעוד שהגלנה בהירה ברוב המקרים. לעיתים היא כהה יותר ובעלת גוון אדמדם. נעשים בה שימושים רבים בתעשייה במכשירי רנטגן, טלוויזיות, טלפונים ועוד… נעשה בה שימוש בתחילת ימי הרדיו לבניית מקלטי-רדיו פשוטים מבוססי קריסטלים. משמשת כמרכיב עיקרי בכחל, אותה משחה כחולה שנשים ערביות נוהגות למרוח על עיניהן לשם היופי.

מידע גימולוגי:
הנוסחה הכימית היא: PbS שילוב של עופרת וגופרית. מורכבת ברובה הגדול מעופרת (כ-86%) והיתר גופרית (כ-14%). לעיתים מכילה כמויות זעירות של כסף (בין 0.1 ל-1 אחוז). מבנה ההתגבשות הקריסטלי הוא קובי, ובדרך כלל היא מתגבשת חיצונית בגבישים  דמויי קוביה היוצרים מושבות, או כאוקטהדרון (שתי פירמידות בעלות בסיס משותף) וגם בגושים. היא תמיד אטומה. המשקל הסגולי הממוצע : 7.4 גרם לסמק. הקשיות  2.5 בסולם שבין 1 ל-10. לא נהוג לעשות ממנה תכשיטים גם בגלל הקשיות הנמוכה וגם בשל היותה בעלת רמה מסוימת של רעילות. במקור מאיזורים רבים בעולם, בעיקר באמריקה הצפונית והדרומית (בברזיל), יבשת אפריקה ואירופה המערבית. מתגבשת פעמים רבות בקרבת או בשיתוף עם מינרלים אחרים שמכילים גופרית כמו: פיריט, קאלקו-פיריט וספאלרייט, כמו-כן עושה שיתוף פעולה בהתגבשות עם אבני קוורץ שונות וקלציט.

שימוש אנרגטי: מפחיתה זיהומים אוויריים וסביבתיים, אפילו רדיואקטיביות, לכן מתאימה לאנשים שמבלים זמן בסביבה של מכשירים פולטי קרינה. מעודדת עשיית שינויים, ובעיקר מתאימה לנמצאים בתחילת דרכם הרוחנית. מראה מה צריך לשפר ובו זמנית את האור בקצה המנהרה ועוזרת למשתמש בה לחוש חמלה וקבלה עצמית וכן תמריץ לעשייה שדרושים כדי לצמוח דרך אותם מקומות חשוכים. טובה לליווי טקסים שאמאניים, (טקסים אינדיאניים שמחברים לכוחות והמהות של הטבע).

היבט רוחני: מפתחת את הדמיון. אפשר לצרף אותה לתהליכים של שחזור גלגולים, בעיקר אם המשתמש בה אינו מחובר לעולם הרוחני. מכניסה סוג של מציאותיות לתהליך בכך שמכוונת את האדם שחווה את השחזור לקחת מהתהליך את אותם דברים שחיוניים ורלוונטיים לתהליך ההתפתחותי שלו.

היבט אישי-נפשי: היא מחזקת הקרקוע, תכונה שעוזרת במיוחד לאנשים בעלי נטייה למצבי רוח קשים שגורמים להם להרגיש חסרי ערך-עצמי ושייכות. מחזקת מיקוד אנרגטי הדרוש לעוסקים בהתפתחות רוחנית המתחברים למימדים גבוהים יותר. עוזרת לאנשים שמגבילים עצמם באמצעות תבניות חשיבה להפתח לשפע שמציע היקום ולאפשרויות אחרות של פעולה והוויה.

היבט פיזי:
טובה לבעיות עור וזיהומים שונים בגוף. מתאימה לחולי סרטן, בעיקר אם הם סובלים מתופעות לואי של כימותרפיה. עוזרת לחדד את הראיה וההבנה לגבי בעיות רפואיות שונות, בעיקר בנושא הפיזי, כך שמציאת הטיפול הנכון תהיה קלה וברורה. יש בה מידה מסוימת של רעילות. ולכן אין לעשות ממנה מיצוי (תמצית קריסטלים) לשתיה. רצוי גם לא לקרבה לגוף הפיזי לאורך זמן. אנשים מסוימים רגישים אליה יותר ומגיבים פיזית למגע שלה. מחזקת את ההגנה האנרגטית על הגוף הפיזי.