ג’ייד (אבן-ירקן) Jade

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור ומראה:  הצבע הוא בעיקר ירוק, לעיתים תופיעה גוון אפור עד גוונים חומים וצהבהבים, צבעים נוספים:  אפור, לבן, קרם, כתום-צהבהב, כחול, שחור וורוד. הגרסה הורודה/סגולה שלה נקראת “ג’ייד לוונדר” והיא נדירה ויקרה יחסית. ישנן אבנים שדומות לג’ייד, כמו הסרפנטיין הירוקה בהירה, שהכינוי שלה הוא ‘ג’ייד החדשה’ (New Jade) המשמשת לה כחיקוי ולעיתים במסחר מוצגת כג’ייד. עוד בולטת הג’ייד השחורה שמידע עליה ניתן למצוא בסוף המחיצה.

מידע גימולוגי:
 מחלקים את הג’ייד לשתי קבוצות: “ג’ידייט”(Jadeite) – אבנים שמופיעות בדרך כלל בירוק בהיר ובכל יתר הצבעים המצוינים למעלה (פרט לורוד) והן אבני הג’ייד היקרות יותר. הכהות יותר מכונות “נפרייט” (Nephrite) וצבען ירוק כהה או ורוד. היא בעלת קשיות בינונית, של 5.5 בסולם של 1-10 וידועה בכך שאינה נוטה להשבר. ניתן למצוא פסלונים, קישוטים ותכשיטים מג’ייד שמקורם בעיקר במזרח. הנוסחה הכימית אינה קבועה, ולרוב כוללת חמצן, אלומיניום, ברזל, סיליקה נתרן וסודיום. שקופה למחצה עד אטומה לחלוטין  ומבנה ההתגבשות הפנימי מעורב: מונוקליני/סלעי. המשקל הסגולי נע ביו 3.30 ל-3.38 גרם לסמ”ק.

שימוש אנרגטי כללי: ידועה כ”אבן החלומות” ו”אבן הנאמנות”. מחזקת את מסירותו של האוחז בה למימוש מטרותיו. משפרת זכירת חלומות ועוזרת בפתרונם. לצורך זה אפשר להניחה מתחת לכרית לפני השינה.

היבט רוחני: היא אינה אבן רוחנית במהותה, אך אחיזתה לאורך זמן עשויה לחזק את החיבור המשתמש בה ליכולותיו המיסטיות.

מידע היסטורי: מוזכרת בתרבויות עתיקות רבות: ביוון העתיקה נהגו להיעזר בה לטיפול בבעיות עיניים. במצרים העתיקה היתה נפוצה בקברים עתיקים. מוזכרת בתרבות ה”מאיה” והיתה נפוצה מאד (עד היום) במזרח הרחוק שם שימשה ומשמשת להכנת תכשיטים וחפצי נוי יקרים. הסוחרים במזרח הרחוק נוהגים להחזיקה בידם הימנית בזמן משא ומתן, מאחר ומחברת את האוחז בה ליכולת החלטה-מהירה, ועמידה על המקח.

היבט נפשי-רגשי: הג’ייד הירוקה עוזרת לאיזון כללי של צ’קרת הלב, עוזרת להרגיש אהבה ולהעניקה ללא תנאי. מגבירה הרמוניה ושלווה ואפשר להשתמש בה לממש באופן מעשי חלומות ושאיפות. מבחינה רגשית מרגיעה ומנחמת. מחברת לחיים, לאהבה, לרוך, ולתחושת משמעות.

היבט חשיבתי: בג’ייד בעלת הגוונים הצהובים ניתן להשתמש לחיזוק הבטחון העצמי. עוזרת לאדם להשען על עצמו ולממש את עצמו, וכן להיות פתוח יותר לרגשות הזולת בדרכו להשיג את מטרתו. עוזרת לעשות הפרדה בין עיקר לטפל.

היבט פיזי: טובה באופן כללי לסוגיות של עור. אפשר באמצעות תמצית ממנה לשפר ולהחליק את מראה העור ולתרום לבריאות השיער. אחיזתה עוזרת לשפר יכולות אבחון של מחלות והפרעות שונות ולכן תתאים לרופאים ואחיות, וטרינרים, ומטפלים למיניהם העוסקים באבחון. הג’ייד הלבנה היא בעלת השפעה מרגיעה על מערכת העצבים.

רולר-ג’ייד: מכשיר עתיק יומין שמוצאו במזרח הרחוק, בעיקרו הוא גלגלת שעשויה מאבן הג’ייד. עד היום הוא  פופולארי בשימוש אצל מסז’יסטים וקוסמטיקאיות לצורך החלקת העור. יש לציין שרבים מהם עשויים מסרפנטיין.

ג’ייד שחורה: אבן חזקה מאד להגנה, חזקה אף יותר מהטורמלין השחורה, אך הרבה פחות נפוצה והרבה יותר יקרה. מגינה בכל המישורים: על הגוף הפיזי והאתרי, מפני אנרגיות שליליות ואף מאנרגיה קשה שמגיעה ממקורות כמו תקשורת ההמונים. יחד עם זאת היא אינה נפוצה. נחשבת כאבן מזל המגינה מראש מפני מחלות. מצוינת לגיל הזהב, מעודדת אנשים מבוגרים יחסית ומחזקת מבפנים, עוזרת להיות פעילים ולחוש צעירים ועצמאיים. עוזרת לשיפור ההרמוניה בין אנשים כשיש הבדלים ברמת האנרגיה. משמשת כסמל לאצילות ואידיאליזם.

ג’ייד שחורה, היבט רוחני: עוזרת לחולל קסמים באמצעות מודעות עצמית ותהליכים רוחניים. מתאימה לעבודה שאמאנית (הילינג ותהליכים רוחניים על-פי המסורת האינידיאנית). כמו אבני ג’ייד אחרות נפלא לעבוד איתה באמצעות חלימה. היבט רגשי: עוזרת לעשות טרנספורמציה מודעת לרגשות קשים ומספקת את האומץ להתמודד עם הטראומה שרגשות כאלה יושבים עליה, לחוות אותה ולשחררה. שימוש פיזי: מחזקת את האנרגיה הפיזית של המשתמש בה. מצוינת להתמודדות עם זיהום, כולל וירוסים או חיידקים. טובה לסימפטומים שמקורם בגיל מבוגר, מחזקת ומתפעלת את מערכת הניקוי והסינון של הגוף, בעיקר משפיעה לטובה על הטחול והכליות. מאזנת את מערכת הריפוי העצמי של הגוף האנושי ומומלצת לחולים במחלות אוטו-אימוניות.