ג’ט (פחם מאובן) Jet

תיאור כללי ותכונות: זהו פחם מאובן, אבן ריפוי שצבעה תמיד שחור. סבורים שהשםנגזר משמה של העיר הטורקית העתיקה ג’גס. הג’ט המשובחת ביותר מגיעה מצפון סקוטלנד. למעשה זהו סוג של עץ מאובן שהתפחם, אך להבדיל מהעץ המאובן (פטריפייד-ווד) הרגיל, בו המבנה התאי מכיל מולקולות של מינרלים נוספים, הג’ט מורכבת מצמחיה, בעיקר עצים, שנשרפו ובהתאבנם שמרו על צביונם המקורי. מעריכים את גילם של עצים מאובנים אלה בכ-180 מיליון שנה, מקורם ביערות עתיקים שנקברו בדרך כלל מתחת לביצות ובבטן האדמה התאבנו בתהליך ארוך שבו הופעלו עליהם חום ולחץ אדירים. קיים פחם רגיל שגם הוא עבר תהליך של התאבנות אך הוא הרבה יותר צעיר בגילו, הוא נפוץ יותר ומחירו נמוך יותר. הג’ט דחוסה יותר, ומשקלה הסגולי גבוה יותר. יש  המכנים אותה ‘ענבר שחורה’, שם שאינו מתאים לה משום בחינה, גיאולוגית או גימולוגית. המכנה המשותף היחיד בין הג’ט והענבר, פרט להיותן שייכות למשפחת המאובנים, הוא שכשמשפשפים אותן מול חומרים מסוימים, נוצר חשמל סטטי. קישוטים וחרוזים עתיקים העשויים מג’ט נמצאו באתרי קבורה מתקופת הברונזה (החל משנת 3300 לפני הספירה). יש מידע על שימוש בה גם בתקופת רומי העתיקה. הפופולריות שלה גברה בתקופה הויקטוריאנית, במאה ה-19, כשהמלכה ויקטוריה אימצה אותה בהתלהבות וענדה תכשיטים שונים העשויים ממנה, דבר שגרם לייצור המוני של תכשיטי ג’ט המיועדים לכל שכבות העם ולפופולריות עצומה שנמשכת בעצם עד היום. באופן כללי היא אינה יקרה יחסית.

מידע גימולוגי: אין לה נוסחה כימית קבועה, היא מורכבת ברובה מפחמן (C) המבנה הפנימי הוא אמורפי (חסר סדר). היא תמיד אטומה לחלוטין. הקשיות נעה בין 2.5 ל-4 לפי סולם של 1-10 וכך שהיא נשברת בקלות. משקלה הסגולה נמוך יחסית: 1.19-1.35 גרם לסמ:ק. יש לנקות אותה בעדינות רבה, לא להשרותה במים ולא בחום או אדים. כדי לבדוק אם אבן מסוימת היא אכן ג’ט, נוגעים בחלק ממנה עם קצה לוהט של מחט. ג’ט אמיתית תריח כמו פחם שרוף. התגלו מרבצים שלה במקומות רבים בעולם, בין היתר: ארה”ב, אירופה, הודו  והמזרח התיכון.

שימוש אנרגטי כללי: משמשת כפילטר אנרגטי (מפחם עושים גם פילטר שמנקה מים). אבן סופגת, המנקה את ההילה מאנרגיות שליליות וצפופות. היא סוג של פילטר אנרגטי המטהר אותה. מצוינת לפחדים למיניהם, כולל פוביות (פחדים לא הגיוניים שמעוותים ומשבשים את החיים). מאזנת תנודות במצב הרוח. אבן הגנה מצוינת, טוב לענוד אותה בתקופות של אבל וצער, היא עוזרת לאוורר את ההילה מאנרגיות קשות. השימוש הטוב ביותר בה למי שזקוק להגנה וטיהור מאסיבי, הוא בענידה כשרשרת או צמיד.

היבט רוחני: מלווה מצוינת בתהליך של הגעה להארה. מקדמת את ההתפתחות האישית בכך מאפשרת לראות את המימד האלוהי בכל חוויה שלילית או לא נעימה שאנו חווים.

היבט רגשי-נפשי: האנרגיות שלה  מסוגלת לחדור לעומק נפשו של האדם. אבן מצויינת לקרקוע, מקילה על מצבי דכדוך. ניתן להחזיק או לענוד אותה כדי להשקיט התקפי היסטריה. מעניקה למשתמש בה תוספת מוטיבציה למימוש שאיפות ורצונות.

שימוש חשיבתי: עוזרת להרגיע מחשבות מטרידות ומפחידות. מחזקת חזונות והשראה המשמשים למטרות פיננסיות. מצוינת ככלי עזר לתהליכי שפע.

שימוש פיזי: מרגיעה כאבי ראש ומיגרנות וכאבי שיניים. מרגיעה מצבים אפילפטיים בזמן ובין התקפים (לא במקום תרופות כמובן). מרגיעה כאבי בטן מסוגים שונים, עוזרת מאד לתופעת גזים (ידועים כדורי הפחם השחורים שבולעים והם סופגים את הגזים),את אבן הג’ט כמובן לא מתאים לבלוע, אך היא עוזרת לסוגיה זו באופן אנרגטי.