ג’אוד (אגת גאוד) Geode

 

תיאור כללי: ‘גאוד’ הוא שמה של תופעה: אבן חלולה שדפנותיה עשויות ממינרל כלשהו שהתגבש בתוכה. החלק הפנימי הוא מצע עליו  מתגבשים קריסטלים שונים כמו: אגת, קריסטל קוורץ, אמטיסט, סיטרין, סלסטייט, אפופילייט, קלציט, קלצדוני וכו’. פעמים רבות מכילה הג’אוד עירוב של מספר מינרלים. ניתן למצוא אותן בכל חלקי העולם, הן נפוצות בעיקר באיזורים מדברייםאו כאלה שהיתה בהם בעבר פעילות וולקנית. בארצנו הן נפוצות בעיקר בנגב ובסיני. השם ‘אגת-ג’אוד’ דבק בה משום שפעמים רבות נמצאת בתוך החלל של המערה שכבה של אגת ומעליה ההתגבשויות השונות. הצורה היא לא תמיד של כדור, לעיתים היא  אובאלית או צורה אחרת שאינה סימטרית. כשמוצאים כדור ג’אוד סגור אין כל דרך לדעת מה הוא מכיל בפנים עד שפותחים אותו, זה חלק מהקסם שלה: המסתורין הפנימי שלא ניתן לחזות מראש והפער בין החוץ הגס והקשה לפנים שלעיתים הוא עדין ושברירי.

נודול: כך נקראת התופעה כשמינרל בתוך המערה או הכדור ממלא את כל החלל. כך שהריק  הפנימי המאפיין את אבן הג’אוד הרגילה אינו קיים בנודול. פלחי האגת הצבועה הנפוצים כל-כך שאפשר למצוא אותם כקישוטים לחדר או מחזיקי ספרים הן  על-פי רוב אבני נודול.

תהליך היווצרות הג’אוד: אבני הג’אוד נחשבות בקרב הגיאולוגים כתופעה שאינה ניתנת להסבר מדעי מוחלט.  הסברה הרווחת היא שהן התגבשו בכיסי אוויר שנוצרו בבועות של לבה רותחת, מאורות שנחפרו על ידי חיות, או בועות אוויר בתוך סלעים. במהלך הזמן מתקשות ומתאבנות דפנותיו של החלל או הבועה, ולתוכו זורמים נוזלים וגזים המכילים חומרים ומינרלים שונים. תופעות של חום ולחץ גורמות לכך שמתחילים להתגבש בתוך הבועה קריסטלים.

תכונות כלליות: האנרגיה שלה נובעת מהצורה הייחודית של המערה עם תכונות המינרל המתגבש בתוכה. ניתן לקנות את הכדור הסגור אבל לרוב קונים את הגאוד כשהיא פתוחה ולעיתים ניתן לקנות את שני החצאים. תופעת הג’אוד מסמלת יופי פנימי לעומת חספוס חיצוני ואת היכולת האינטואיטיבית של האדם, האם היא פתוחה וערה או עדין לא הגיעה למיצוי הפוטנציאל שלה? כמו-כן ניתן להעזר בה לחיזוק ותגבור דרך רוחנית לאורך זמן וליווי מסעות אסטרליים (בהם עוזבים את הגוף באופן מודע). טובה מאד לאנשים שמסיבות שונות שמים על עצמם מעטה חיצוני נוקשה וגס על מנת לא לחשוף את הפנימיות שלהם שהיא עדינה ורגישה ושונה ממה שהם מציגים כלפי חוץ. אדם כזה שבתהליך מודעות מעוניין לחשוף ולהביא החוצה את יופיו הפנימי יכול להעזר בג’אוד פתוחה. ניתן להניחה על השולחן או המדף במקום בו היא בולטת לעין או לאחוז אותה ביד בתהליך מדיטציה כשהחלק הפתוח מופנה כלפי האוחז.

שימוש חשיבתי: עוזרת לתצורות חשיבה מובנות, וטובה לעוסקים במקצועות ריאליים כמו מתמטיקה, גיאומטריה, פיסיקה וכימיה. טובה ללוות תהליך כניסה לסודות הגיאומטריה הקדושה. עוזרת להבין ולנתח מצבים באופן אובייקטיבי ולראות את התמונה השלמה. טוב להניחה על שולחן העבודה של אנשים העוסקים בסוגים שונים של ייעוץ, גישור ופתירת בעיות וכן מדיומים ופותחים למיניהם.