ביקסבייט (בריל אדומה) Bixbite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור ומידע כללי: ביקסבייט הוא שמה של הבריל האדומה. התגלתה לראשונה בשנת 1905 על ידי המינרולוג מיינרד ביקסבי במדינת יוטה בארה”ב ונקראת על שמו. נחשבת לנדירה ביותר מבין אבני הבריל. מחורצת ומתגבשת במנסרות משושות. הן קטנות מאד ולרוב לא יעלה גודלן על שלושה קרט (כ-0.6 גרם). לעיתים מכנים אותה “אמרלד אדומה”. במסחר מוצאים אותן באיכות גבוהה של תכשיט וקשה מאד להשיג אבנים גולמיות זולות  לעבודה אנרגטית.

מידע גימולוגי: משפחת הבריל כוללת גם: אמרלד, אקוומרין, בריל ירוקה (דומה לאמרלד אך צבעה חיוור יחסית), גושנייט, הליודור (בריל צהובה) ומורגנייט. הנוסחה הכימית: Be3Al2Si6O18 תרכובת של בריליום, אלומיניום, סיליקון וחמצן. האדום בה נובע מנוכחותו של המינרל מנגנו בתוך הנוסחה בכמות מזערית שלא מתבטאת בנוסחה. המשקל הסגולי הממוצע: 2.7 גרם לסמ”ק, מבנה ההתגבשות הקסהגונלי-משושה, חצי-שקופה עד אטומה ורק לעיתים רחוקות שקופה לחלוטין. הקשיות היא בין 7.5 ל-8 בסולם של 1-10. היא יקרה מאד, למרות שהביקוש וההיצע שלה נמוכים יחסית לאבנים יקרות אחרות דוגמת רובי ויהלום. הערה: קיימת אבן בשם ביקסביאייט Bixbyite, שם כמעט זהה, אך מדובר באבן שונה, מתכתית, בעלת מבנה התגבשות קובי.

שימוש אנרגטי: מסמלת מקוריות וייחודיות. מעוררת הילינג עמוק, אמיתי וטהור וממריצה את פעולתה של אנרגית הקונדליני, השוכנת בצ’קרת הבסיס. ממריצה אנרגטית ומגבירה אומץ אצל המשתמש בה. לקרן האור שלה איכות ועומק. מתאימה לאנשים שנמצאים ברמת מודעות-עצמית גבוהה יחסית, והם לרוב אלה שנמשכים אליה.

היבט רגשי-נפשי: טובה לחיזוק קשר זוגי ואחד השימושים הנפוצים ביותר בה הוא שיבוץ בטבעות אירוסין. נותנת המרצה לאהוב ומאזנת את האנרגיות שמשדרים בני הזוג זה לזה  וכן אומץ לממש את הקשר. כמו הרובי, שגם היא אבן אדומה ומשושה, גם הביקסבייט עשויה להעלות חוויות ותובנות הנובעות מגלגולים קודמים. תומכת באנשים שעברו התעללות מינית, תעזור להם לחזור ולחוש הערכה כלפי עצמם ותיקח אותם בנתיב של חיבור אל המיניות האמיתית שלהם. טובה באופן כללי לסוגיות שונות של תפקוד מיני. מומלצת לשימוש על ידי אנשים שמלמדים מיניות, כמו סקסולוגים ומורים לטנטרה.

היבט מנטלי: מחזקת הערכה עצמית של האדם, כבסיס להערכה לזולת. מתאימה למתאבלים, לאחר השלב של הצער הראשוני, כשיש עניין לחזור לתפקוד רגיל יומיומי (האבל יכול להיות על כל נושא, לא בהכרח בעקבות מוות).

שימוש פיזי: נותנת חיזוק ראשוני לגוף הפיזי. טובה לשימוש בזמן מחלת הסרטן, מעניקה חיזוק ותמיכה במקרים של דכאון או דכדוך. כמו הרובי, גם בה מצוין להשתמש כדי לחזק את הפוריות. נותנת חיזוק ללב הפיזי והריאות ובהקשר זה טוב לענוד אותה כשרשרת.

קישור למחיצה הכללית של הבריל