בורנייט / פיקוק-קופר Bornite / copper-peacock

תיאור ומראה: השם המקורי הוא בורנייט, אך לרוב מכנים אותה פיקוק-קופר (טווס-הנחושת) ולעיתים פיקוק-אור (טווס-הזהב). היא אבן מתכתית המופיעה לרוב בצבע זהוב-אדמדם, המושפע מהנחושת שקיימת בה. בנוסף זוהרת בעוד צבעים נוצצים: כחול, ירוק, אדום וצהוב. לרוב מוצאים מרבצים שלה בארה”ב (אריזונה) ומקסיקו. נוטה להתגבש ליד אבנים דומות לה, כמו פיריט וקאלקו-פיריט, התגלתה לראשונה בשנת 1725 ונקראת על שם המינרולוג האוסטרי איגנז ואן-בורן שחי באותה תקופה. הכינוי “פיקוק-קופר” ניתן לה בזכות שפע הצבעים בהם היא זוהרת, המזכירים את זנבו המפואר של הטווס.

מידע גימולוגי: עשויה מנחושת, ברזל וגופרית. הנוסחה הכימית Cu5FeS4 דומה מאד לנוסחה של הקאלקו-פיריט עד כדי כך שרבים חושבים שמדובר באותה אבן, אך למרות הדמיון החיצוני והדמיון בין הנוסחאות הכימיות, אלו שתי אבנים שונות. החומרים המרכיבים אותן זהים, אך יש הבדל משמעותי בכמויות: בבורנייט הנחושת מהווה כשני שליש מהתרכובת (63%) הגופרית כ-26% והברזל 11% בעוד שבקאלקו פיריט החלוקה בין החומרים כמעט שווה. מרבים להשתמש בבורנייט בתעשייה מאחר והיא אחת האבנים בעלות אחוז הנחושת הגבוה ביותר הקיים. תמיד אטומה והמשקל הסגולי הממוצע 5 גרם לסמ”ק. מתגבשת במבנה קובי ועשויה להופיע בתצורה חיצונית של קוביות או אוקטהדרונים, קשיותה נמוכה יחסית ועומדת על 3 בסולם של 1-10.

שימוש אנרגטי: מעוררת ומתגברת ובעלת השפעה אנרגטית חזקה. ניתן להניחה על כל אחת מהצ’קרות על מנת לעורר ולפתוח אותה במידה ואינה מספיק פעילה. אבן משמחת ומעוררת, העוזרת להשלים עם העובדה שגם אם נחווים שיעורים קשים, אלה שיעורים שבחרה הנשמה לחוות. הבנה זו עוזרת לקבל ביתר קלות חלק מהאתגרים והחוויות ובמידה ולא ניתן למנוע אותם, ולהסכים ללמוד את השיעור שבאו ללמד. חשוב לציין שבפיקוק-קופר לא קיים מימד האשלייתיות (שקיים בפיריט ובקאלקו-פיריט), אותה אנרגיה שיכולה לעיתים להטעות ולסחוף לראייה לא נכונה.

היבט רוחני:  אחת האבנים הטובות ביותר לחזק את חווית האחדות עם אלוהים וההבנה שהאדם הוא ניצוץ שלו שהגיע אל המציאות הפיזית כדי לחוות ולהכיר את עצמו.

היבט חשיבתי: עוזרת לעשות בירור בין עיקר וטפל, חיובי ושלילי ולהבין שיש משמעות לכל דבר ואירוע, ללמוד או להתפתח דרכם. עוזרת לנקות את המודעות מאמונות ותצורות מחשבה שאינן משרתות וליצור מציאות הרמונית ומתאימה יותר. מחזקת אצל המשתמש בה נאמנות כלפי עצמו, כלפי אחרים וכלפי האמת והצדק, ולכן טוב לתת אותה לאנשים המשרתים את החוק כמו שוטרים, עורכי-דין ושופטים.

שימוש פיזי: עוזרת כשיש חולשה כתוצאה מדלדול אנרגטי. עוזרת לאיזון הסידן בגוף במקרים בהם הגוף סופח הרבה מדי אז יכולות להתפתח תופעות כמו דלקת פרקים (יש להמנע ממנה במקרים של בריחת-סידן). בדומה לאבנים מתכתיות אחרות, ומאחר ומכילה גופרית, יש להמנע מלהכין ממנה תמצית לשתייה.