באריט (בריט) – Barite

מאת מיכל ביאל ויסלברג

תיאור ומראה:  הצבעים של הבאריט מגוונים: החל משקוף חסר צבע, דרך לבן, צהוב, כתוב, אדום, ורוד, חום, כחול, ירוק, אפור ושחור. בתעשיות צבע שונות משלבים אותה במרקם של הצבע. לעתים משולבים בה מספר צבעים וניתן לראות עליה דוגמת פסים. מרבה להופיע במושבות בעלות גבישים מרובעים. למרות הגופרית  שמהווה חלק מהיסודות המרכיבים אותה היא אינה נחשבת לאבן רעילה. היא גם מגוונת בתצורות ההתגבשות החיצוניות שלה. זוהי אבן עתיקה שמוכרת כבר מאות רבות של שנים. שתי סיבות לשמה: נאמר שהוא נובע מהמילה היוונית “בארוס” שמשמעותה: כבד, אך מאחר והבאריט אינה מאד כבדה באופן יחסי, סביר יותר להניח שהשם נגזר מיסוד הבאריום שהוא מרכיב עיקרי בה.

מידע גימולוגי:  מכילה את היסוד בריום, ולמעשה משמשת כמקור העיקרי ליסוד זה. הבריום היא מתכת לבנה בעלת גוון כסוף. הנוסחה של האבן: BaSO4 שילוב של: באריום, גופרית וחמצן.  ואכן, משקלה הסגולי ארבעה וחצי גרם לסמ”ק, והקשיות נמוכה: 3.5 בסולם של 1-10. מרבצים שלה התגלו בארקנסו, ארה”ב, ביבשת אירופה, בעיקר בגרמניה ובקזחסטן. עושה שיתופי פעולה עם קריסטלים אחרים. למשל: היא אחד הקריסטלים שמרכיבים את הקלציט-ספקטריה. עושה שיתוף פעולה גם עם הסלסטייט ליצירת אבן שנקראת ‘סלסטובאריט’.

שימוש אנרגטי: אבן נפלאה למדיטציה. עושה חיבור טוב בין רגש וחשיבה, במיוחד כשצריך לעודד אדם לעבד רגשות בצורה שיחתית (ר’ היבט רגשי). כמו הקלציט, הטורמלין והפלואוריט זמינה לאנושות במבחר צבעים ומעודדת עבודה על מנעד הצ’קרות האנושיות, אך חשוב לומר שהיא מוכרת ונפוצה פחות מחברותיה הנ”ל.

היבט רוחני: שבטים של אנדיאנים בארה”ב השתמשו בה לצורך השנים בתהליכי אלכימיה שונים, קסמים וריטואלים כמו שינוי דברים פיזיים והעברתם למצב חומר אחר וכן מעבר בין מימדים שונים של מציאות. אבן בולטת בעבודה על חלומות, עוזרת לזכור חלומות וגם לנתח את הסימבוליקה שלהם, לצורך זה כדאי לאחוז בלילה או להניחה ליד המיטה.

היבט מנטלי:  עוזרת למרכז את המחשבות, בעיקר כשיש רצון וצורך לבטאן החוצה. באופן כללי מחזקת בטחון עצמי.

היבט רגשי: מעודדת עיבוד רגשי, מחדדת את ההבנה שרגשות תקועים ולא פתורים מזיקים למערכת בדרכים שונות. מומלץ לתת אותה לאנשים שזקוקים לטיפול אך בגלל פחדים שונים נמנעים מלעבור תהליכים טיפוליים. טובה בכל הצבעים שלה לעבודה על מערכות יחסים.

שימוש פיזי: במיוחד בגרסתה הלבנה, אך בעצם בכל צבעיה היא נפלאה לסוגיות של מוח: מאזנת את פעילות המוח, בהנחה על העין השלישית (צבע לבן או זהוב או סגול) עשויה לאזן בעקיפין את פעילות צ’קרת הכתר. משפיעה בעקיפין על האיזון הכימי של החומרים במוח.