אפידוט (פיסטסייט – Epidote ( Pistacite

תיאור כללי ומראה: הצבע הוא ירוק כהה עד שחור, לעיתים מופיעה בצהוב או באדום שקוף. עשויים להופיע בה גוונים צהובים ואפורים, תלוי במינרלים שקיימים במקום ההתגבשות. בשל ההתגבשות דמוית המחט שמזכירה אבן מחורצת והשילוב עם הקוורץ היא לעיתים מזכירה מעט  את הטורמלין השחורה/ירוקה. מקור השם מהמילה היוונית “אפידוסיס” שמשמעותו: תוספת. נקראת כך משתי סיבות: צורת ההתגבשות המיוחדת בה צד אחד בדרך כלל ארוך מהשני ויש מעין תוספת וכמו-כן בכלל תכונתה לתגבר ולהוסיף עוד לאנרגיה קיימת. נקראת גם  פיסטסייט, שם שניתן לה מאחר וצבעה הירוק מזכיר את צבע הפיסטוק.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית: Ca2(Fe,Al)3(SiO4)3(OH) כוללת חמצן, ברזל, קלציום, סיליקון, אלומיניום ומימן. מבנה ההתגבשות הקריסטלי מונוקליני. הקשיות  נעה בין 6 ל-7 בסולם של 1-10. בדרך כלל שקופה עד חצי שקופה. המשקל הסגולי 3.45 גרם לסמ”ק, משקל גבוה יחסית כתוצאה מהמתכות שבה. במקור מדרום-אמריקה: ברזיל ומקסיקו, ארצות הברית, סקנדינביה, אפריקה (קניה ומוזמביק) ואוסטרליה.

שימוש אנרגטי כללי: האפידוט היא אבן מתגברת המחזקת את הקיים בחייו של המשתמש בה לטוב ולרע. פעולתה חיובית מאחר והאבן יוצרת מצב בו השליליות עשויה להפוך להיות כל-כך מוגזמת ובלתי נסבלת עד ששינוי כלשהו יהפוך להיות הכרחי ולא ניתן יהיה עוד להתעלם מהמצב. לעומת זאת, בעבודה נכונה איתה עם ההתכוונות המתאימה, היא אחת מאבני השפע המדהימות והחזקות שיש.

היבט רוחני: מצוינת לאנשים שנמצאים על נתיב של התפתחות רוחנית, אך מתקשים מאחר ויש להם חסימות רגשיות בלתי פתורות. תומכת בעשיית הדרך הרוחנית תוך הסרת חסימות-רגשיות. תוך כדי עבודה איתה עוזרת להגביר אהבה עצמית.

היבט מנטלי-רגשי: מתגברת למעשה כל דבר בו מתמקדים. ניתן להשתמש בה כדי לעודד יצירה מודעת של המציאות הרצויה. מחדדת את התחושות וההבנות ומגבירה את העוצמה האישית. בו-זמנית עוזרת לפוגג ביקורתיות מוגזמת.

היבט פיזי: נותנת חיזוק כללי ולגוף הפיזי, כשיש גידולים וציסטות שמכילים אנרגיה תקועה שימוש באבן יעזור להתמודד איתם.  (מהיותה אבן מתגברת אין להשתמש בה במקרים של סרטן). כשהרקמות הפיזיות צפופות וכבדות היא מעודדת יותר קלילות ואווריריות, למשל: עוזרת להפטר משומן מיותר בגוף, בעיקר כשזה משמש כחומת הגנה. מרגיעה את מערכת העצבים. מאזנת באופן כללי את בלוטת התריס.