אנדלוסייט/צ’יאסטולייט Andalusite/Chiastolite

תיאור: מופיעה בחום, צהוב, אפור, ירוק ואדום. נקראת על-שם איזור אנדלוסיה בספרד, שם התגלתה לראשונה. כשחותכים אותה לרוחב, בעיקר באבנים האטומות, מופיעה על האבן דוגמת צלב כהה. סוג זה של אנדלוסייט מכונה “צ’יאסטולייט”, שפירושו ביוונית “צלב”. זהו סימבול לכך שהאבן מגלמת בתוכה את הרישות הבסיסי של הקיום: אורך ורוחב, שתי וערב, שיוצרים סדר, הרמוניה ואיזון. זוהי אבן שהפופולריות שלה צוברת תאוצה בשנים האחרונות.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית: Al2SiO שילוב של  אלומיניום, סיליקה וחמצן. לעיתים מכילה כמויות זעירות של ברזל. מבנה ההתגבשות הקריסטלית אורטהורומבית והצורה החיצונית היא לרוב במבנים מאורכים מרובעים. הקשיות הממוצעת 7 בסולם של 1-10 והמשקל הסגולי הממוצע 3.15 גרם לסמ”ק. אטומה עד שקופה לחלוטין. בנוסף לספרד המקור גם מסרילנקה, ארצות-הברית, קנדה, רוסיה וברזיל. קיימת בה תכונה חזקה של פלכרואיזם: כשמביטים בה מזוויות שונות ניתן לראות צבעים שונים, לעיתים כמה צבעים בו-זמנית.

שימוש אנרגטי כללי: הצלב המופיע עליה הוא סימבול לרישות הבסיסי של הקיום: שתי וערב שיוצרים סדר, הרמוניה ואיזון. מעניקה חיזוק כללי בכל הרמות ועוזרת לשמירה על שלמות ההילה. האנרגיה שלה כבדה וצפופה ונחשבת ל”גברית” (יאנגית). מגבירה מוטיבציה ע”י כך שמעודדת את המשתמש בה לעשות צעדים  מעשיים בחיים ולא לחכות שייעשו עבורו. מומלצת במיוחד לאלה שלא מאמינים בעצמם. עוזרת לראות מצבים מכמה זוויות ומעודדת לראות ולקבל בו-זמנית צדדים שונים ומנוגדים בנפש.

היבט רוחני: למרות היותה אבן בעלת אנרגיה כבדה יחסית ניתן להשתמש בה בתהליכים רוחניים שונים, אך חשוב לזכור שהיא מקרקעת ולהשתמש בה רק אם עובדה זו אינה מפריעה. במקרים מסוימים קרקוע זה אף נדרש.

שימוש רגשי: מצוינת כשהמצב הנפשי אינו מאוזן, כולל במקרים של מחלות נפש לסוגיהן. האנרגיה שלה ידידותית, והיא עוזרת לאלה שקשה להם להתחבר לחיים להרגיש שמישהו נמצא שם עבורם. יכולה להעניק “עזרה-ראשונה” במקרים של דכאון, בדידות, ייאוש, חוסר-תקווה וכו’. יכולתה “לסתום” פרצות בהילה נותנת הרגעה מיידית ומחזקת קרקוע וחיבור למציאות.

שימוש מנטלי: כשעודף מחשבות מקשה להרדם, אחיזה בה עשויה לעזור. מעניקה קרקוע עדין ועמוק. עוזרת להבין שהנשמה נצחית והאלוהי בתוכנו, שמקורה של הרגשה אמיתית של קרקוע ושייכות הוא פנימי. מזכירה לנשמות מפותחות שחוות קושי שהן בחרו בצורה מודעת להגיע לכאן ושהשיעור, קשה ככל שיהיה, נבחר מראש.

היבט פיזי: נותנת חיזוק כללי לכל המערכת. עוזרת באופן כללי לחיזוק השלד. מומלצת לאחיזה או נשיאה לאחר סיום מחלה והגוף הפיזי עדין חלש.