אמרלד (איזמרגד, ברקת) Emerald

מראה ומידע כללי: הצבע הוא ירוק שנע בין בהיר לכהה, לעיתים בגוון ירוק-בקבוק ולעיתים בגוון צהבהב. שייכת למשפחת ה”בריל”. פירוש שמה “ירוק”, במקור מהשפה הפרסית. אחת מאבני החושן, ה”ברקת” שמזוהה עם שבט לוי. נחשבת לאחת האבנים העתיקות ביותר, והיא ללא ספק אחת היקרות ביותר מבין אבני החן. האזכור הראשון לגביה הוא מתקופת מצרים העתיקה לפני כ-3500 שנה. מוזכרת גם בתרבות רומא העתיקה. סבורים שממנה עשוי הגביע הקדוש שסביבו אגדות ומיתוסים רבים. אגדות ושמועות רבות נרקמו סביבה לאורך ההיסטוריה.

מידע גימולוגי: משפחת הבריל כוללת בנוסף את האבנים הבאות: גושנייט, הליודור(בריל צהוב), מורגנייט, ביקסבייט ואקוומרין. ההרכב הכימי: Be3Al2Si6O18 תרכובת של בריליום (על שמו נקראת משפחת האבנים הזו), אלומיניום, סיליקון וחמצן. כמות זעירה של כרומיום שאינה מצוינת בנוסחה מעניקה לה את הצבע המיוחד. המשקל הסגולי: 2.72 גרם לסמ”ק, מבנה התגבשות הקסהגונלי – משושה. היא שקופה עד אטומה לחלוטין, הקשיות גבוהה יחסית: בין 7.5 ל-8 בסולם של 1-10. מקורה בעיקר מקולומביה, ברזיל, אפריקה ומדגסקר.

שימוש אנרגטי: מתדרת בעיקר לצ’קרת הלב, מתפעלת ומחזקת את פעולתה. נחשבת לאבן המביאה מזל ושפע. ברומא העתיקה היתה סימבול לפוריות. השפעתה האנרגטית אפקטיבית במיוחד כשמשתמשים בה כתמצית.

היבט רוחני: מהדהדת טוהר, נקיון פנימי ואמת. מחזקת יכולות ניבוי וראייה על-חושית. טובה לליווי תהליכי שחזור (חזרה חווייתית אחורה לתקופות קודמות בחיים אלה או לגלגולים אחרים). 

היבט רגשי-נפשי: מחזקת זוגיות. מעוררת את הלב ומחברת את האדם לתדרים של אהבה וחמלה. מביאה הרמוניה למערכות יחסים תוך הרגעת רגשות סוערים. נפוצה כמתנת חתונה או כתכשיט שבני הזוג מעניקים זה לזה. תומכת בשימור הזוגיות גם לאחר שנים רבות של ביחד.

היבט מנטלי: מחזקת יכולות שכליות, עוזרת להתחבר לחשיבה גבוהה ולהבנת הלוגיקה של היקום. מגבירה את היכולת לאמפטיה ומעודדת נאמנות. מחזקת זכרון ועוזרת בקבלת החלטות. מחזקת מוטיבציה ואומץ ללכת עם הלב, לא משנה מהם המכשולים העשויים לעמוד בדרך. עשויה להביא רוגע לחולים במחלות פסיכיאטריות קשות כמו סכיזופרניה ופאראנויה.

היבט פיזי: מעודדת ניקוי רעלים. מנקה ומחזקת איברים פנימיים שמשמשים לניקוי הדם  (כבד, טחול, לבלב, כליות). ניתן להניחה על עיניים עייפות. עשויה לעזור (כטיפול נלווה) לחולי סכרת.

קישור למחיצה הכללית של הבריל