אמטיסט (אחלמה) Amethyst

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומראה: אחת האבנים המוכרות והאהובות ביותר. אבן קוורץ סגולה, בגוונים שנעים בין כהה לבהיר, לעיתים כמעט חסר-צבע. מתגבשת בגושים, ומושבות, כשלגביש יחיד יש צורת שן משושה ולעיתים נדירות צורת גנרטור. נפוצה יחסית ומחירה אינו גבוה. מקור השם מיוונית ופירושו: “לא שתוי” מאחר וכששמים אמטיסט בתוך אלכוהול היא מחלישה את השפעתו, לכן הלוחמים ביוון העתיקה נהגו לשתות יין בגביעי אמטיסט לפני צאתם לקרב. סיפור זה נפוץ גם לגבי אבירי השולחן העגול שיצאו למסעות הצלב.

תיאור גימולוגי: שייכת למשפחת הקוורץ הענפה, ההרכב הכימי SiO2, סיליקה וחמצן. מבנה ההתגבשות הקסהגונלי-משושה. הקשיות בדרגה 7 בסולם 1-10. בזכות יופייה, קשיותה ומחירה הסביר היא אידיאלית לשיבוץ בתכשיטים. במקור ממקומות רבים בעולם. אבני אמטיסט שמקורן מדרום אפריקה מכילות על-פי רוב פסים לבנים של קריסטל-קוורץ ונקראת “אמטיסט דרום-אפריקה”, או “אמטיסט מיסטה”.

שימוש אנרגטי: משוייכת לצ’קרת העין השלישית. אבן מרגיעה שמשקיטה את התודעה. באחיזתה, בעיקר בהצמדה למצח היא מאיטה את מהירות גלי המוח לתדירות בה מתאפשרות רגיעה ומדיטציה. עוזרת לעבור בקלות רבה יחסית למצב של שינה כך שהיא עוזרת למתקשים להרדם ומרגיעה כעס.

היבט נפשי-רוחני: תומכת במעברים לסוגיהם: בין ערות לשינה, בין ספקנות לאמונה (בעיקר אצל אלה המתחילים דרך רוחנית) ובין מצבי הוויה (מעבר מהחיים למוות), מהדהדת את המסר שהמוות אינו הסוף כי אם תחנה בדרך, לכן מתאימה למתאבלים ולאנשים מודעים שנמצאים בסוף חייהם. טובה לעבודה עם חלומות: מגבירה חלימה ועוזרת להבין את משמעות החלום.

במישור המנטלי:
 מצוינת לשימוש במצבי עייפות יתר ותשישות. מצוינת להקלת מתח,  מסיעת לנדודי שינה ולסובלים מסיוטים כרוניים.

במישור הפיזי: מרגיעה כאבים הנובעים מעקיצות רעילות. מצוינת להרגעת כאבי ראש עצבניים, בעיקר כאלה שנגרמים מעודף פטפוט של המוח. עשויה להקל על מיגרנה, אך לא בהכרח תעלים אותה.

מספר מקרים בהם רצוי לא להשתמש באמטיסט:
1. אנשים שהקרקוע (חיבור לקרקע) אצלם אינו מספיק מבוסס: היא מחברת את המשתמש לתדרים גבוהים ומעודדת ריחוף, לכן לא מומלץ להשתמש בה במקרים כאלה. 2. אנשים בגמילה מסמים אלכוהול, סיגריות וכו’… הסיבה היא שגמילה היא ניתוק מאהבת החיים ומלווה פעמים רבות בסיוטים והזיות ורצוי לא לצרף אמטיסט שמעודדת ריחוף ועשויה לגרום להתרחקות מהתהליך, חשוב לאפשר לאנשים במצב זה להתקרקע במידת האפשר. מתאים יותר לתת אבנים כמו סמוקי-קוורץ.
3. ילדים מגיעים לעולם כמהויות רוחניות ומתקרקעים בשנותיהם הראשונות, רצוי לא לתת להם אבן שמעודדת ריחוף. ילדים רבים נמשכים אל האמטיסט. החל מגיל ההתבגרות אין עם זה בעיה, עד אז מומלץ להמנע.
4. חולי-נפש: במחלות נפש שונות נוצרים קרעים בהילה המאפשרים לאנרגיות חיצוניות לא רצויות לחדור פנימה. האמטיסט שמרחיבה את ההילה עלולה להעצים את התהליך ולכן אינה רצויה. יש לציין שחולי-נפש הם מטבעם בעלי רגישות גבוהה ועל-פי רוב יחושו רתיעה ממנה.

קלסטר (מושבה):מתפקדת כמטהר אויר רוחני, מושכת אליה אנרגיות כבדות, טוענת אותן באנרגיה חיונית ומשחררת אותן. אידיאלי להניחה בחדרים שונים, מנטרלת אלקטרומגנטיות ומתאים להניחה ליד מכשירים פולטי-קרינה כמו: טלוויזיה, מחשב, מיקרו-גל וכו’. כשקונים מושבה, רצוי לקחת בחשבון את גודל החדר אליו היא מיועדת. בשונה מהמושבה של הקריסטל-קוורץ, מושבת האמטיסט אינה מנקה את עצמה ובמשך הזמן עלולה להתעמעם ולאבד את הברק, לכן רצוי לטהר אותה לעיתים קרובות. חשוב לציין שבניגוד למה שחושבים רבים, היא אינה מנקה אנרגטית קריסטלים המונחים עליה.

אמטיסט וסיטרין: אמטיסט שמתחממת בבטן האדמה משנה את צבעה לגוונים של צהוב וחום והופכת לסיטרין, שזהה לאמטיסט בצורתה אך שונה ממנה בתכונותיה. נהוג ומקובל לחמם אמטיסט במעבדה על-מנת להפכה לסיטרין ורוב הסיטרינים הנמכרות כיום הן אמטיסטים שעברו תהליך כזה. אבני סיטרין שנוצרו כך בטבע, קיימות אך הן נדירות יותר. קיימת גם האמטרין (ר’ בנפרד) הנוצרת כשתהליך החימום לא הושלם ואז מתקבלת אבן שמשלבת בו-זמנית את צבעי הצהוב של הסיטרין והסגול של האמטיסט.

אמטיסט בערכת כוכב ארבע הרוחות: אמטיסט היא אחת משתי האבנים המרכיבים את ערכת “כוכב ארבע-הרוחות” – ערכת קריסטלים לשימוש אישי. לאתר המכיל הסברים על הערכה יש ללחוץ על הקישור הבא:

 www.cmw-kit.com