איולייט (קורדיירייט Iolite (Cordierite

תיאור כללי ומראה: מוכרת גם בשמות “ספיר-מים” או “קורדיירייט”, אבן שקופה בצבע כחול עמוק עם גוון סגול. לעיתים סגולה לחלוטין (בעיקר ברמה גבוהה של תכשיט) ולעיתים אפורה. השם נגזר מצבעה המיוחד, שפירושו ביוונית: “כחול-סגול”. מקורה בעיקר מדרום-מזרח אסיה (בורמה והודו), ברזיל, ואמריקה הצפונית (קנדה וארה”ב). דומה לספיר הכחולה (מכאן הכינוי) ולטנזנייט. בגוונים שונים של סגול מזכירה את האמטיסט. כשמזיזים אותה מול האור מתגלה לעיתים צבע נוסף: זהוב-חום. למרות יופייה והמיוחדות שלה היא אינה יקרה יחסית.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית:  Mg2Al4Si5O18  חמצן, סיליקה, אלומיניום, ומגנזיום. לעיתים יש כמות קטנה של ברזל בתרכובת, ואז הגוון מעט אדמדם. יש בה תכונה חזקה של פלכרואיזם (שינוי גוון כשמתבוננים בה מזוויות שונות): בציר מאוזן  יש לה גוון צהבהב ובציר מאונך הגוון הסגול מתחזק. ההתגבשות הקריסטלית אורטהורומבית: שלושה צירים שונים זה מזה באורך המאונכים זה לזה ב-90 מעלות. הקשיות בין 7 ל-7.5 והמשקל הסגולי הממוצע 2.65 גרם לסמ”ק.

שימוש אנרגטי: מכוונת לעבודה רוחנית ומלמדת שהליכה דרך הפחדים היא הדרך הטובה ביותר להגברת המודעות. הזווית הצהבהבה מביאה איזון חשיבתי לתהליך. מצוינת לעבודה על ניגודים, ומתבטא בה איזון בין שני הגוונים: איזון בין רוחני למנטלי (סגול וצהוב), ובין האנרגיה הרגשית, הנשית והזורמת (יין) לאנרגיה גברית המעשית (יאנג). מקשרת בין רגש ומחשבה. טוב לצרפה לתהליכים שאמאניים. מחזקת מוזה אומנותית אצל אנשים שעוסקים ביצירה לסוגיה.

היבט רוחני: מעודדת את פתיחת העין השלישית. מחזקת יכולות ניבוי. מחזקת הבנת תכנים ומצבים כך שהאדם העוסק בפתיחה/ניבוי יכול לפרש את המידע שמתקבל ולהעבירו הלאה בשפה שתהיה מובנת לשואל. יש לה את היכולת למקד את המשתמש בה כך שיהיה מחובר למה שקורה איתו בהווה בעת תהליך רוחני. טובה לתהליכי תקשור ושחזור גלגולים. היא מאפשרת להתבונן בחיים קודמים, להפיק לקחים ובו-בזמן לא להתנתק מההווה.

שימוש מנטלי-נפשי: מאפשרת להתייחס לנושא מסוים ביותר מזווית אחת, ולהבין שיש יותר מהנראה לעין. עוזרת להרגיע מוח ש”מפטפט” יותר מדי ובכך לחזק זרימה של ידע והבנות גבוהים יותר.

שימוש פיזי: נותנת איזון כללי לגרון, כולל הרגעת כאבי גרון. כמו האמטיסט, נחשבת לאבן המחלישה את השפעתו של האלכוהול על המחשבה והתפקוד אך לא פוגמת בטעמו. ניתן להכניס אותה לכוס יין על מנת להחליש את השפעת האלכוהול.