אופאל (אופל) Opal

תיאור כללי ומראה: אבן עתיקה המופיעה בטבע בכל ספקטרום הצבעים. מקור השם מהמילה “אופלה” שפירושה בסנסקריט “אבן-יקרה”. קל יחסית להגיע אליהן מאחר והן מתגבשות קרוב לפני האדמה. השאמאנים באמריקה ובאוסטרליה השתמשו בהן לטקסים שונים. בתקופות קדומות האמינו שאלוהי הסערה קינאו ביופייה של הקשת בענן ושברו אותה לחתיכות שהן אבני האופאל הצבעוניות המשקפות את כל צבעי הקשת.  קיימות אבני “אופאל אש” שנראה כאילו כלואות בתוכן להבות של אש.  הן עוצמתיות ויקרות יחסית לאופאל הרגילה שנקראת ‘פוטץ’.

מידע גימולוגי: ההרכב הכימי: SiO2·1.5(H2O) ,תרכובת סיליקה, חמצן ומימן. למעשה האופאל היא קוורץ (SiO2)  בתוספת מים (H2O). היא יותר רכה מהקוורץ וקשיותה הממוצעת 6 בסולם 1-10. ההתגבשות הפנימית אמורפית: ללא סדר מסוים שחוזר על עצמו. שקופה עד אטומה לחלוטין. מקורן של כ-80% מאבני האופל באוסטרליה. עשרים האחוז הנותרים מפוזרים בין מרכז אירופה, דרום אמריקה (בעיקר מקסיקו והונדורס), ארה”ב, ניו-זילנד והמזרח הרחוק, בעיקר הודו. שלל הצבעים המדהים נובע משילוב של מים וכדוריות אויר הכלואים באבן, האור הנשבר בתוכן יוצר את האפקט. לעיתים קיימת בה תופעת עין-החתול. המשקל הסגולי 2.15 גרם לסמ”ק.

שימוש אנרגטי כללי: אחוז גבוה ממנה הוא מים, המייצגים רגש ונשיות והיא מזוהה עם אנרגיה נשית. נחשבת לאבן מעוררת ומתגברת המעצימה  כל תכונה ומצב אנרגטי אצל הנושא אותה. בין היתר מגבירה יצירתיות ודמיון ועוזרת להתגבר על הצדדים האפלים יותר בנפש. עוזרת להשתחרר מחסימות פנימיות ועכבות ובכך מעודדת תהליכי התפתחות פנימית, חיבור לפוטנציאל האנושי החיובי ומימוש שלו.

היבט רגשי-נפשי: סופגת אנרגיה רגשית ומקרינה אותה חזרה בצורה מחוזקת, בין אם מדובר ברגשות חיוביים או שליליים. רצוי לא לענוד או להשתמש בה כשנמצאים במצב בו הרגשות שליליים בעיקרם או במצבי דכאון או כל סוג של הרס-עצמי, מאחר והיא עשויה לתגבר את המצב.

היבט רוחני: מעודדת התפתחות רוחנית. רגישה מאד לתנודות אנרגטיות וישנם סיפורים רבים על אבני אופאל שבסיטואציות מסוימות נעלמו בצורה בלתי מוסברת, נשברו או נפלו מתוך התכשיט בו היו משובצות.

שימוש פיזי: מעודדת ניקוי מערכת הדם והכליות ואיזון האינסולין בגוף. מתאימה לאחיזה בזמן לידה אך ורק כשמדובר בלידה שנחווית כחוויה חיובית. אפשר לתת אותה לאנשים הנמצאים בתהליכי החלמה ממחלה, אך להקפיד להמנע ממנה כשנמצאים בתחילת או שיא המחלה בגלל נטייתה לתגבר מצבים קיימים. טובה לעיניים הפיזיות ולחיזוק הראייה.

אופאל פוטץ’ (אופאל רגילה, ללא תופעת האש) לפי צבעים:
לבנה: לעיתים שקופה ולעיתים מראה של “קרם” עם נצנוצים צבעוניים. נפוצה יחסית ומחירה אינו גבוה. מעוררת את כל הצ’קרות  ומגבירה בהירות כללית, בעיקר ברמה המחשבתית. מהדהדת את העובדה שהשפע הוא טבעו הבסיסי של האדם.

אופאל שחורה: הצבע נע בין שחור לגוונים שונים של אפור. נפוצה פחות מהאופאל הלבנה. כשאומרים “אופאל שחורה” מתכוונים לאבני אופאל כהות בכלל: כחולות ירוקות כהות וכו’. מחזקת  קרקוע ומגבירה את היכולת להבין לעומקם מצבים שונים. לעיתים מכילה בתוכה צורות מעוגלות דמויות שזיפים וספירלות ואז מכנים אותה ‘אופאל שזיף’. טובה לסחרחורות ובעיות שונות בשיווי המשקל. מגבירה יכולות תקשור, ניבוי וראיה על-חושית. מעודדת את הגוף להגיע למשקלו האופטימלי.

אופאל כחולה: הכחול באופאל מגוון מאד, החל בגוון בהיר בגוונים לבנים וכלה בכחול כהה עמוק. מחזקת יכולות תקשור בכל הרמות (האדם מתקשר עם מחשבותיו ורגשותיו ונפתח קו ישיר למידע מההדרכה הפנימית שלו). מעודדת ספיגת ברזל בדם ומאזנת חילוף חומרים.

אופאל ירוקה: מחזקת את היכולת להשתמש במידע שמועבר דרך חלומות ומדיטציות. מחדדת את העובדה שהתפתחות ושינויים נובעים מבחירה. אפשר לשאתה באופן קבוע כרפואה מונעת וכחיזוק ותמיכה במערכת החיסונית. מצוינת ללוות תהליכי ניקוי פנימי של הגוף כמו דיאטות וצום.

אופאל ורודה: הצבע נע בין ורוד בהיר, כמעט לבן, לסגול בהיר מאד. מהדהדת את הידיעה שאהבה מחזקת ומעמיקה את הדרך ההתפתחותית. עוזרת להשתחרר מתבניות חשיבה רגשיות שאינן מתאימות יותר. מהדהדת אנרגיה של הילינג עמוק בכל הרמות. תמצית שלה מתאימה לטיפול בבעיות עור שונות.

אופאל אדומה:  מאזנת יין ויאנג, (צד גברי ונשי). עובדת על איזון בין שני חצאי המוח שכל אחד מהם שולט על הצד האחר של הגוף הפיזי ועל פן שונה: המעשי והאנרגטי מול הזורם והאינטואיטיבי. מאפשרת תכנות מחודש של החשיבה, פיגוג מחשבות קשות ושליליות  ושתילת מחשבות חיוביות במקומן.

אופאל בולדר: צבעיה נעים סביב גווני החום. מעורבת באבן ברזל סיליקונית (הנקראת גם אבן ברזל אופאלית). מתגבשת בעיקר בגושים  מעוגלים. יסוד הסיליקה מתחבר עם אבן הברזל האופאלית ונוצרת תרכובת יפהפיה ונדירה של אבן חומה המנוקדת בצבעי אדום, כחול, ירוק וסגול. למרות צבעה ה”מקרקע” זוהי אבן בעלת תכונות רוחניות המאפשרת חיבור למימדים גבוהים ומחזקת תהליכים רוחניים. עוזרת לתהליכי הילינג ומאפשרת ניקוי חזק ויסודי של ההילה.

אופאל הדובדבן: צבעה אדום בגוונים הנעים בין ורדרד לאדום חזק עם גוונים כתומים עזים. מרקם הצבע לרוב אחיד והיא מזכירה במראה שלה דובדבן טרי. משמשת בעיקר לתגבור הצ’קרות התחתונות. טובה לגיל המעבר, בעיקר לחיזוק תהליכי ההתפתחות והבשלות שתקופה זו מאפשרת. מאזנת את האנרגיה במערכת המין הגברית, בעיקר כשהיא חלשה.

אופאל מים: שקופה ומיימית ועליה דוגמאות ססגוניות במגוון צבעים. עוזרת להתחבר למימד הנשמה דרך הרגש ולהבין את ארעיות הקיום הפיזי לעומת נצחיות הנשמה. טובה מאוד לאנשים שמתרגלים באופן קבוע מסעות חוץ-גופיים. מעודדת איזון של רמת הנוזלים בגוף.

אופאל-אש: יש בתוכה ברק ססגוני המזכיר אש. מכוונת אותנו אל מעמקי הצ’קרה הראשונה, אל גרעין אנרגיית החיים שלנו. נותנת את הכוח הנדרש לעשיית דרך של שינוי ומיצוי היכולות האנושיות ומחברת להיבט הרוחני של צ’קרת הבסיס. שימוש בה עשוי להעניק למשתמש אומץ ותקווה לצורך עשיית שינויים חיוביים. האבן החזקה ביותר לתגבור אנרגיית הקונדליני. מחזקת את הראייה ואת מערכת העצבים המרכזית.

אופאל אש בולדר מטריקס: מוצאה מאוסטרליה, היא שילוב של אופאל אש ובולדר, מתהווה במבנה מטריקס (מטריצה/טבלה) לעיתים נמצאת בה אופאל איכותית ברמה של אבן חן. הצבע הוא בגוונים שונים של חום אליו מתווספים צבעים נוספים מרהיבים. מגבירה טוהר ועוצמה יחד עם קרקוע וחיבור לאדמה. תומכת בתקופות מעבר משמעותיות ומעודדת קבלת החלטות קשות. עוזרת לניקוי ההילה ולשמירה על יציבות בזמן תהליכי שינוי. משדרת אנרגיה גבוהה וייחודית. מחזקת היבטים שונים של ניבוי ותקשור.

אופאל דנדריטית (דנדרייט) ואופאל-מוס דנדריטית: מתהווה בעיקר בלבן, קרם, אפור, צהוב וחום. המושג “דנדריטי” מכוון לצורה של צמח או עץ המתהווה באבן. מקור המילה בשפה היוונית, בה פירוש המילה “דנדרון” הוא “עץ”. כשהיא שקופה, היא נקראת “אופאל מוס דנדריטית” ואז ניתן להתבונן לתוכה ולראות את ההתגבשויות דמויות הצמח כאילו קיימות בתוך מים צלולים. אבן עוצמתית ומתגברת בעלת משמעות סימבולית. משפיעה על תת-המודע ומעודדת צמיחה והתפתחות פיזיים ורוחניים. יש לה השפעה מתגברת ומטהרת על כל המערכות המסתעפות בגוף, כמו מערכות הדם והעצבים. טובה במיוחד ליצירת הרמוניה בין הגוף הפיזי והאתרי.

אבני אופאל שחורות ולבנות עם תופעת האש: צבע הבסיס, כהה או בהיר, הוא שקובע אם האופאל נחשבת כשחורה או לבנה. אופאל האש הלבנה היא אבן יקרה מאד והיא הנפוצה והמוכרת יותר בשימוש בתכשיטים. המראה הוא לבן חלבי עם נצנוצים ודוגמאות דמויות אש בכל צבעי הקשת. מקורה באוסטרליה. באופאל האש השחורה המראה דומה, רק צבע הבסיס כהה. אבני האופאל הרגילות נותנות תגבור אנרגטי, וכשהן מכילות אש הן חזקות פי כמה ואפשר להשתמש בהן באופן מודע לצורך זה. השימוש העיקרי בהן הוא בענידתן כתכשיט ומומלץ להמנע מהן בתקופות בהן המשתמש עובר תהליכים שליליים או קשים.