אוניקס Onyx

תיאור: ממשפחת הקוורץ. בטבע מופיעה בעיקר בצבע שחור. עשויה להופיע גם בלבן, ירוק, כחול, חום, ורוד כתום וצירופים שונים. אחת מאבני החושן של הכהן הגדול, שם מכונה בשם המקראי “שוהם”. אבן נפוצה שמרבים להכין ממנה קישוטים וקמיעות. בתרבות המאיה והאצטקים נחשבה לאבן קדושה שמביאה את האור.

מידע גימולוגי: ההרכב הכימי שלה SiO2 תרכובת של סיליקה וחמצן, מבנה ההתגבשות הפנימי הקסהגונלי-משושה והקשיות הממוצעת 7 בסולם של 1-10. משקלה הסגולי הממוצע 2.6 גרם לסמ”ק. המצב הוולקני המיוחד במקסיקו גרם לכך שיש באיזור זה שפע של אבני אוניקס כך שהאבנים המובחרות ביותר מגיעות משם. מלבד מקסיקו, ניתן למצוא אותה באיזורים רבים בעולם: דרום-אמריקה, צפון אפריקה, מרכז אירופה, מזרח-אסיה ועוד..

שימוש אנרגטי: האנרגיה שלה חזקה ובוטה ורבים חשים לא בנוח איתה. ניתן להשתמש בה לאחר חוויה עמוקה ובלתי-שגרתית, והיא עוזרת לחזור לשגרה תוך כדי שימור החוויה, לעיתים היא תדחוק הצידה את הקושי כדי לאפשר לתפקד. היא מחזקת את המרכוז ומאפשרת חיבור לאנרגיות גבוהות.מעמעמת תחושות צער, ואפשר להשתמש בה בתקופות בהן חייבים לתפקד מעשית, כמו בתקופות אבל. היא עוזרת למתן את הצער ולחזק את השליטה העצמית. לצורך זה תתאים במיוחד האוניקס השחורה.

שימוש מנטלי: עוזרת להשתחרר מקשרים בעייתים עם אנשים אחרים. מצוינת לאיזון היין והיאנג: גברי לעומת נשי, אינטואיטיבי לעומת מעשי, רגשי לעומת הגיוני, להבין שהפכים הם שני היבטים של אותו דבר.

אוניקס שחורה: האוניקס הנפוצה ביותר. תכונתה העיקרית היא היותה מקרקעת. עבודת הקרקוע שלה נעשית בצורה חזקה ובוטה, מעין זריקת עוגן. בעיקר מתאימה לאנשים שחוסר הקרקוע מפריע להם להתנהל ביומיום.

אוניקס-מרבל (Onyx-Marble):
למרות שמה, אין מדובר באוניקס, אלא בקלציט שמעורבת בארגונייט. היא נקראת כך כי היא מזכירה מעט את האוניקס בצורתה החיצונית. מופיעה בצבעי קרם, צהוב וירוק מעורבים בלבן. לעיתים מופיעים עליה קטעים או פסים חומים, אפורים ואף שחורים. חשוב לא להתבלבל בינה לבין אבן שיש מפוספסת בצבעים שונים. לאוניקס-מרבל קשיות נמוכה של 3.5 והיא אינה מתאימה לתכשיטים. כן השתמשו בה לפיסול וניתן לראות פסלים מחומר זה אצל אמנים גדולים כמו הפסל רודן.

סרדוניקס: זהו שילוב של שתי אבנים: אוניקס וקרנליאן. ניתן לקרוא עליה במחיצה שלה באתר הקריסטלים.

קישור למחיצה של הסרדוניקס

קישור למחיצה הכללית של משפחת הקוורץ