אובסידיאן Obsidian

תיאור: זוהי זכוכית וולקנית שקופה שנוצרת מלבה שמתקשה לאחר התפרצות הר-געש ובאה במגע עם מים, סבורים שלפני כמה מאות שנים היא התגלתה באתיופיה על-ידי אדם בשם ‘אובסיוס’. ששמו נכתב בטעות כ”אובסיאנוס” ומכאן הפכה ל”אובסידיאן”. קיימים כמה סוגים: השחורה, המופיעה בגושים או בחלוקים, סנו-פלייק: אבן שחורה בעלת כתמים לבנים המזכירים פתיתי שלג, “אפאצ’י-טיר” (דמעת האפאצ’י): חומה שקופה, מהגוני: חומה אדמדמה אטומה. פופולרית מאד האובסידיאן ריינבו, שצבעה לרוב שחור ויש בה הבזקים בצבעים שונים ופירוט לגביה ניתן למצוא במחיצה נפרדת, ואובסידיאן גולד-שיין בעלת הבהוב זהוב שהיא הרבה פחות נפוצה. סוג נוסף ונדיר יחסית הוא אובסידיאן חשמל-ניאון. כן קיימת אובסידיאן כחולה-ירוקה ואובסידיאן-מעבדה שהיא זכוכית שקופה בצבעי תכול-ירוק-טורקיז.

תכונות גימולוגיות: ההרכב הכימי זהה לזה של משפחת הקוורץ: SiO2 אך שונה בכך שלאובסידיאן מבנה אמורפי (חסר סדר-פנימי). הקשיות בינונית: 5.5 בסולם של 1-10 נמוכה מזו של הקוורץ. במקור מאירופה, בעיקר מאיטליה וסקוטלנד וכן ממקסיקו  ואיזורים מסוימים בארה”ב ואפריקה. המשקל הסגולי נע בין 2.35 ל-2.60 גרם לסמ”ק.

היבט נפשי-רגשי: אבן מרגשת וקשה בו זמנית. תפקידה העיקרי למוסס אשליות. היא מראה באופן ישיר ובוטה את המקומות הלא פתורים בנפשו של המשתמש, בין אם קיימת בו המוכנות לראות ובין אם לא. היא משמשת כמעין זרקור ואם אין מוכנות אליה זו עלולה להיות חוויה קשה.

היבט מנטלי: בשלב בו יש התמודדות עם הפחדים היא מאזנת אנרגיות פנימיות וחיצוניות ושומרת בעדינות על האדם מנזק רגשי/פיזי שעלול להגרם לו. נשיאה או ענידה שלה בתקופות קשות כשהמשתמש בה מוכן לכך עוזרת לפזר את המחשבות הלא-אוהבות שעולות מתוך הפנימיות.

היבט פיזי:  עוזרת לאזן את מבנה העצם, מצוינת להחלקת העור ולסוגיות שונות של עיניים. אם משתמשים בה בהיבטים פיזיים חשוב לקחת בחשבון את האנרגיה הבוטה שלה.

אובסידיאן בצבעים מיוחדים, תכונות ייחודיות בנוסף לתכונות המשותפות לכל אבני האובסידיאן:
ירוקה/כחולה טבעית:  עוזרת לראות את הטעון שיפור ותיקון בעיקר בסוגיות של  תקשורת והבעה. טובה ללב הפיזי. עוזרת בקליטת שפות חדשות ומסייע להתנתק מתלותיות באנשים אחרים בצורה עדינה והדרגתית.

סינתטית: למרות שאין לה הדהוד אנרגטי היא פופולרית מאד. זוהרת בצבעי ירוק-טורקיז-כחלחל. משקפת שמחה ויופי פנימי. רבים מתחברים אליה בקלות. מחברת  למהות הפנימית של היופי, ומזכירה שקיים מימד כזה בתוכו של כל אדם.

אפאצ’י-טיר: שחורה עד חומה במראה מעושן, שקופה עד חצי-שקופה. שמה נובע מהאגדה על נשות האפאצ’י שבכו על בעליהן הלוחמים שנהרגו. מצוינת לניחום אבלים, עוזרת לסלק עצבות ומחזקת בתקופות אבל וצער. מונעת נפילה למצב רוח קורבני כתוצאה מהאבל. מגבירה סלחנות ויכולת להכיל את הוזלת. מבחינה פיזית מאפשרת קליטה טובה יותר של ויטמינים ועוזרת לניקוי הגוף מרעלים שונים, מקילה על עקיצות בהנחה עליהן.

מהגוני Obsidian Mahogany: שילוב צבעים של שחור עם אדום או חום-חרדל. הצבע שמתקבל מזכיר אדמה פורייה. ניתן למצוא כלי נשק עתיקים בהם היא משובצת. נפוצה במערב ארצות הברית באיזור מדינות אורגון וקליפורניה. כמנהג אבני האובסידיאן, משקפת את פגמי-האופי לצורך תיקון ושיפור ועושה זאת באופן בוטה וישיר. שימוש בה ממריץ חזונות וחלומות העוזרים לראות את התהליך הנדרש על-מנת להתפתח ולהשתפר. יש לה יכולת טובה לניקוי והמסה של אנרגיות שליליות תוך כדי הרגעה ופיגוג מתחים.

אובסידיאן גולד-שין: מופיעות לרוב בחלוקים, כדורים או תצורות מלוטשות אחרות. בועות אוויר קטנות הנוצרות בתוך החומר ונשארות בו כשהוא מתקשה גורמות להיווצרותן של תצורות אופטיות מדהימות בעלות מראה זהוב. מתדרת אנרגיה רוחנית גבוהה. משתמשים בה בתהליכים רוחניים עמוקים ובטקסים שאמאניים.

אובסידיאן חשמל-ניאון: תכונותיה הבסיסיות כשל האובסידיאן השחורה, אך עוצמתה גבוהה בהרבה ויכולת החדירה שלה חזקה יותר משמעותית. בגלל נדירותה ומחירה הגבוה משתמשים בה לרוב כתכשיט.

קישור למחיצה של האובסידיאן ריינבו