אגת – כללי Agate

תיאור כללי ומראה: האגת היא תת-משפחה של הקוורץ וכוללת אבני קוורץ שקופות למחצה. טווח הצבעים גדול ונרחב. השם  נובע מהמילה היוונית “אגטיק” שמשמעותה “מאושר”. זוהי אחת האבנים העתיקות ביותר הידועות לאדם, סבורים שהיא אבן ה”שבו” מחושן הכהן הגדול המייצגת את שבט נפתלי. פרט לאבני האגת הרגילות ישנם כאלה שיש להן שם ספציפי הנובע מהמראה המיוחד שלהן (למשל: אגת תחרה-כחולה) או מהמקום בו נמצאו (כמו אגת בוטסוואנה).

מידע גימולוגי: ההרכב הכימי זהה לזה של משפחת הקוורץ: SiO2, שילוב של סיליקה וחמצן. הקשיות היא 7 בסולם של 1-10, מבנה ההתגבשות הקריסטלי הקסהגונלי-משושה. מתגבשת בתצורות וצבעים רבים, פעמים רבות בשכבות שיוצרות מראה של פסים ישרים או מעגליים.

אגת כללית ובנדד (מפוספסת) Agate Banded
שימוש אנרגטי כללי: ההמראה הוא בתצורה של  פסים או בדוגמאות של כתמים שונים. בגווניה הטבעיים היא לרוב אפורה או בצבע קרם חיוור ואינה בולטת למראה ומרבים לצבוע אותה בצבעים כימיים. אבני האגת מייצגות תדר עדין יחסית של ריפוי,  הן מייצגות את הקשר עם האדמה וממלכת הצמחים ובעבר שימשו בטקסים שונים להגברת שפע ושגשוג חקלאי. באופן כללי הן מרגיעות ומפחיתות לחץ ומתח השימוש בהן והשפעתן בהתאם לצבע.

אגת צבועה (בנדד): אין לה כמעט הדהוד אנרגטי, ועיקר כוחה במראה ובתדר של הצבע. במסחר חלה חובה ליידע את הלקוח לגבי העובדה שנצבעו. נחשבת פופולרית ואהובה,  מופיעה בשלל צבעים ומחירה לא גבוה. המשיכה אליה היא לרוב בזכות התדר של הצבע.

אגת לא צבועה: אבן נעימה, בעלת אנרגיה עדינה. מחברת את המשתמש בה לעוצמתו של הטבע. מעניקה הרגעה כללית. מחזקת את הגוף ועוזרת להטמעה של ויטמינים שונים, מקילה על התכווצויות. הודפת אנרגיות שליליות חיצוניות ולא מאפשרת להן לחדור אל השדה האנרגטי של המחזיק כך שבעקיפין נותנת הגנה מסוימת. מצוינת לאנשים בעלי “חוט שדרה חלש” שיש להם נטייה להיות מושפעים מאנרגיות חיצוניות.

באתר זה ישנן מחיצות נפרדות לאבני האגת הבאות:

אגת אש
אגת בוטסוואנה
אגת בלו-לייס (תחרה-כחולה)
אגת דנדריטית
אגת טוריטלה
אגת מוס
קרנליאן (אין את המילה אגת בשמה, אך עדין שייכת למשפחה זו)