אבן-זברה Zebra-rock

 

תיאור ומראה: זהו סלע המשלב ג’ספר (אבן קוורץ אטומה) עם בזלת. לרוב השילוב הוא בין גוון כהה ובהיר, בדוגמאות של פסים או כתמים בצורות שונות. שילוב של שחור, אפור, אדום או חום עם לבן, בז’ או צהבהב. שמה ניתן לה כתוצאה מהמראה החיצוני המזכיר דוגמת עור-זברה. לעיתים היא מזכירה במראה שלה ממתק. נמצאה עד היום רק באיזור מכרות ספציפי באוסטרליה. גילן רב והעתיקות ביותר הן בנות כ-600 מיליון שנה.

מידע על סלע הבזלת: הבזלת היא סלע הנוצר מהתפרצות הר-געש. זהו סלע כהה יחסית לרוב צפוף וסמיך ולעיתים נקבובי. ניתן למצוא בזלת בישראל, בעיקר בצפון הארץ ובמכתש רמון. ממנה מכינים לרוב את האבנים החמות המשמשות לעיסוי.

מידע גימולוגי: שילוב של קוורץ עם בזלת: מבנה ההתגבשות הקריסטלי הפנימי מעורב: הקסהגונלי-משושה (של הקוורץ) עם אמורפי  חסר סדר-פנימי של הבזלת. הקשיות הממוצעת 7 והיא תמיד אטומה. הנוסחה הכימית אינה קבועה. בזכות הנקבוביות המאפיינת את הבזלת, המשקל הסגולי אינו קבוע ומשתנה בהתאם ליחס בין כמות הקוורץ לבזלת באבן.

מידע אנרגטי כללי: משלבת את תכונות הג’ספר עם הבזלת. ג’ספר מטבעה מחברת את המשתמש בה לגופו הפיזי ולטבע בכלל. הבזלת נוצרת מלבה שקפאה, שיש לה יכולת להכיל אנרגיה חזקה ולשחררה בהדרגה. השילוב שלהן באבן הזברה עוזר למודעות לבריאות הפיזית ולחיבור לעוצמות הטבע. טובה לטיילנים, מטפסי הרים, יורדי ים ואנשים שמרבים להמצא בטבע במסגרת עיסוקיהם.

היבט רוחני: יכולה ללוות את המשתמש בה במסעות ותהליכים שמשלבים מסע פיזי עם מסע פנימי. עוזרת להביט פנימה ולראות לעומקם של דברים. ניתן לאחוז אותה בזמן מדיטציה, משאירה את המשתמש בה מחובר למימד הפיזי מבלי לקרקעו יותר מדי.

היבט מנטלי: עוזרת לרכז את המחשבות, בעיקר כשיש הרבה סוגיות מטרידות וכתוצאה מכך נוצר גודש מחשבתי.

היבט נפשי רגשי: עוזרת לסגל הלך רוח רגוע, ולהגביר את האמפטיה של המשתמש בה, מעצימה את יכולת החמלה ונותנת חיזוק להתמודדות עם כעסים, עצב ואנרגיות קשות. טוב לאחוז אותה ביד בתקופות משבר, עוזרת לפזר ולהמיס משקעים של כעס שעולים בתקופות כאלה.

שימוש פיזי: מחזקת באופן כללי את הגוף הפיזי ומעצימה את יכולת הסיבולת. מומלצת לספורטאים, רקדנים, סבלים, פועלים למיניהם וכו’… מרגיעה התכווצויות שרירים (ניתן להניחה על השריר עצמו).